Wentylatory Kielce

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do budynku?

Chyba najważniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność szacowana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) lub cfm. Istotnym celem funkcjonowania jest wymuszenie przepływu powietrza zatem nic nam po cichym wentylatorze, który jednakże nie gwarantuje odpowiedniej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest skala szumu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać trzeba, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może oznaczać podwojeniu poziomu dźwięku. Należałoby wziąć także pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum mniejszy hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja odpowiedni stosunek wydajności do hałasu. Ażeby zmniejszyć głośność producenci niejednokrotnie użytkują łożyska ślizgowe, które jednak są dużo mniej trwałe od łożysk kulkowych. 
   I tak dochodzimy do napomkniętej żywotności (solidności)  która wyrażana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o gwarze. Prócz samego poziomu harmideru znacząca jest też charakterystyka tego gwaru. Wysokie dźwięki są zapewne najbardziej drażniące, zaś niskie częstotliwości nie trudo przenoszą się na inne powierzchnie powodując rezonans oraz są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią dużo bardziej skomplikowaną aniżeli by nam się na pierwszy rzut oka zdawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest dość trywialny oraz zależy od konkretnego zastosowania, rozmiarów otworu, budżetu a w dodatku innych poszczególnych zapotrzebowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.